Aktualności
1816 rok był rokiem nietypowym — nazwano go „rokiem bez lata”, bo wybuch jednego z wulkanów zakłócił pogodę w wielu rejonach świata, w tym i na ziemiach polskich. Od stycznia tego roku w zaborze rosyjskim zdarzyło się także coś, o czym nie słyszano wówczas nawet w wielu innych regionach Europy – powstała jedna z pierwszych na świecie kooperatyw – Towarzystwo Hrubieszowskie
W najnowszym wydaniu magazynu „Bank Spółdzielczy” Spółdzielczej Grupy Bankowej sporo miejsca poświęcono tak zwanej zielonej transformacji, która w coraz większym stopniu interesuje środowisko spółdzielców bankowych. W ramach tego procesu mieści się „modny” trend nazywany ESG (skrót od Environmental (środowiskowy), Social (społeczny) oraz Governance (ład korporacyjny). Czy ma on coś wspólnego z ekonomią społeczną?
ESG jest trendem popularyzowanym przez Unię Europejską, zespołem norm, których przedsiębiorstwa powinny przestrzegać by sprzyjać ochronie środowiska (Environmental), tworzyć przyjazne, tzw. zrównoważone miejsca pracy wykazując przy tym tzw. wrażliwość społeczną (Social), a także działać zgodnie z ładem korporacyjnym (Governance).
„Społem” PSS w Głogowie kończy w tym roku osiemdziesiąt lat. Jest to najstarsza instytucja handlowa w tym mieście i jednocześnie jedna z najlepszych Spółdzielni Spożywców w Polsce – czytamy w portalu głogów-naszemiasto.pl
Głogowskie „Społem” kończy w tym roku 80 lat i jak donosi portal, spółdzielnia nadal się rozwija.
Od lat stabilny rozwój
Głogowskie „Społem” pierwszy swój sklep otworzyło 26 września 1945 roku przy ul. Słowiańskiej. Spółdzielnia rozwijała się bardzo szybko w latach 50. 20 wieku, otwierając w tym okresie w sumie 17 sklepów ogólnospożywczych, mięsnych, piekarniczych, odzieżowych oraz z gospodarstwem domowym. Uruchomiła m.in. kioski nabiałowe oraz warzywno-owocowe. Na początki lat 60. miała już 52 placówki, z ważniejszych doszły m.in. cztery piekarnie, rzeźnia z ubojem mięsa, Wytwórnia Wód Gazowanych, gospoda, Bar Mleczny przy Pl. 1000-lecia. Spółdzielcy przejęli także od Kolejowych Zakładów Gastronomicznych Restaurację Dworcową i powstał Bar Turystyczny przy Placu Jana z Głogowa (ten ostatni jednak już nie istnieje).
Zastanawiasz się jaką zabawkę kupić dziecku pod choinkę? Dziś wybór jest ogromny, zarówno w sklepach jak i w sieci. W okresie rynkowych niedoborów PRL-u, a zarazem ograniczonego importu z tzw. krajów zaprzyjaźnionych, zabawkarską lukę na rynku z wypełniały spółdzielnie pracy.
W okresie PRL spółdzielnie pracy produkowały prawdziwe cacuszka sztuki zabawkarskiej, których nie powstydziłby się nawet współczesny producent typu giganta LEGO. Większość z nich była projektowana w kraju według wzorów stworzonych przez polskich projektantów, działających na zlecenie spółdzielni. Do przebojów rynkowych końca lat 60. 20 wieku (kiedyś mówiło się po prostu o rzeczach do „upolowania” w sklepie, które to rzeczy czasem „rzucano do sklepów”) należał m.in. „miś kroczący” spółdzielni pracy „Wabis” z Gliwic. Ta sama spółdzielnia wypuściła całą serię mechanicznych zabawek nakręcanych kluczykiem, np. małpkę i słonika na hulajnodze. Ożywione sprężynowym mechanizmem zabawki spółdzielnia zaczęła wytwarzać jeszcze w latach 50. i produkowała je do końca 60. 20 wieku.
21 grudnia 1844 roku to data która na stałe wpisała się do historii światowej spółdzielczości. Tego dnia 28 robotników (głównie tkaczy, ale i rzemieślników innych zawodów), zirytowanych ciągłym wykorzystywaniem ich przez pazernych kupców, po zebraniu założycielskiego kapitału, założyło w miasteczku Rochdale w północnej Anglii swój pierwszy, „sprawiedliwy” sklep.
Jak to opisuje „Gazeta Powiatowa” historia Społem w Legionowie miała swój początek jeszcze w 1939 roku, kiedy to w mieszkaniu państwa Gemzów odbyło się pierwsze spotkanie założycielskie.
Portal bankowości spółdzielczej BS.Net zainicjował właśnie na swoich łamach interesującą dyskusję o ponadczasowych wartościach łączących banki spółdzielcze. Czy tymi wartościami są wartości spółdzielcze? Czy banki te reprezentują sobą coś więcej, niż tylko paletę oferowanych produktów i usług?
Autorka artykułu pt. „Wartości, które łączą: dlaczego banki spółdzielcze są tak bliskie naszym sercom”, opublikowanego w portalu bankowości spółdzielczej uważa, że instytucje te są czymś więcej niż tylko prostymi oferentami nowoczesnych nota bene produktów i usług finansowych.
Na 14 grudnia przypada 130 rocznica urodzin Marii Rapackiej (14.12.1884-16.01.1964), prywatnie żony znanego i szanowanego, przedwojennego prezesa ZSS „Społem”. Małżeństwo Rapackich odegrało ważną rolę w aktywizowaniu spółdzielców w obliczu nadciagającej wojny.
Warto przypomnieć, że na zjeździe organizacyjnym Ligi Kooperatystek w Polsce (LKwP) w 1935 roku ukonstytuował się także jej zarząd. Przewodniczącą została Maria Rapacka, prywatnie żona Mariana Rapackiego, prezesa Związku Spółdzielni Spożywców „Społem” RP i był to nieprzypadkowy wybór. Dlaczego? Z pewnością stanowiła ona jeden z naturalnych i ważnych „pomostów” we współpracy „żeńskiej” z „męską” częścią organizacji spółdzielczych. Wkrótce miało to nabrać szczególnego znaczenia…
Majonez kieleckiej fabryki należącej do WSP „Społem” podbija nie tylko polski, ale także zagraniczne rynku. W zbliżającym się już wielkimi krokami 2025 roku firmie „stuknie” 105 lat istnienia.
Wytwórcza Spółdzielnia Pracy "Społem" (WSP „Społem”) rozbudowuje obecnie jeszcze swój kielecki zakład – nowa, wzniesiona kosztem ponad 60 milionów złotych hala ma mieć 8 tys. metrów kwadratowych – czytamy w „Fakcie”.
Od znających kielecki zakład można usłyszeć, że nie nadąża on już z produkcją. Przez ostatnie dziesięć WSP „Społem” zwiększyło eksport swoich towarów o ponad 220 procent, a tylko w 2023 r. sprzedaż za granicę wzrosła o 25 procent (rok do roku).
Nowy numer miesięcznika spółdzielczego „Tęcza Polska” jest już dostępny. W nim m.in. informacje o ostatnich, najważniejszych wydarzeniach w spółdzielczości, ekskluzywny wywiad z ministrem cyfryzacji i wicepremierem rządu oraz istotne ze spółdzielczego punktu widzenia opracowanie historyczne
Nowy numer „Tęczy Polskiej” przynosi ze sobą szereg informacji o najważniejszych wydarzeniach w sektorze spółdzielczym. Szczególnie gorąco polecamy wywiad przeprowadzony przez Redaktor Naczelną pisma, panią Klementynę Zygarowską z Ministrem Cyfryzacji i Wicepremierem Krzysztofem Gawkowskim (pt. „Przede wszystkim edukacja”), w którym minister zapowiada nowe inicjatywy mające poprawić kompetencje cyfrowe Polaków oraz pozwalające skuteczniej walczyć z tzw. wykluczeniem cyfrowym. Taką rolę, na poziomie lokalnym, będą miały do odegrania nowe „Kluby Rozwoju Cyfrowego”, co można postrzegać jako inicjatywę o charakterze spółdzielczym.
Polecamy także relację z IV Forum Spółdzielczego w Bydgoszczy ”Partnerstwo i współpraca”, gdzie głos zabierali m.in. Mieczysław Grodzki, Prezes Zarządu Krajowej Rady Spółdzielczej oraz Andrzej Półrolniczak, Przewodniczący ZO KRS.