Aktualności

W #NocMuzeów2025 –Noc Kooperatystów Krajowa Rada Spółdzielcza zaprasza do Muzeum Historii Spółdzielczości w Polsce, mieszczącego się w historycznym „Domu pod Orłami” przy ul. Jasnej 1 w Warszawie. Oprócz zwiedzania dla naszych Gości przewidzieliśmy dodatkowe atrakcje.

Rozpoczynamy cykl, w którym będziemy przypominać podstawowe zasady, na których opiera się spółdzielczość i według których funkcjonują spółdzielnie. Jedna z takich zasad jest równość głosów na walnym zgromadzeniu spółdzielni.

Dzień 14 kwietnia 1924 roku miał ogromne znaczenie dla wciąż kształtującej się Polski. Prezydent Stanisław Wojciechowski podpisał tego właśnie dnia ustawę zmieniającą zdewaluowaną markę polskiej na złotego – na nową walutę nawiązującą do polskich zapasów złota rezerwowego, ratując w ten sposób pogrążającego się złotego oraz gospodarkę. Nie były to jedyne sukcesy tego prezydenta – spółdzielcy.

Ten jeden z najbardziej znanych polityków okresu międzywojennego całe życie był również spółdzielcą i nigdy nim nie przestał być – także po dobrowolnym ustąpieniu z prezydentury kraju w efekcie zamachu Józefa Piłsudskiego w maju 1926 roku.

8 kwietnia 2025 roku przypada 218 rocznica urodzin Karola Libelta, który przecierał drogi kooperatyzmowi w Wielkopolsce.

Do Muzeum Historii Spółdzielczości w Polsce Krajowej Rady Spółdzielczej przybyła kolejna, silna, bo blisko dwudziestoosobowa grupa członków warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Służew nad Dolinką”.

Tym razem do Muzeum Historii Spółdzielczości w Polsce Krajowej Rady Spółdzielczej zawitała grupa menadżerów ze Spółdzielni Piekarsko — Ciastkarskiej w Warszawie (SPC).

W zeszłym tygodniu mieliśmy w Muzeum Historii Spółdzielczości w Polsce Krajowej Rady Spółdzielczej odwiedziny dwóch grup zwiedzających. Pierwszą z nich byli młodzi ludzie ze Spółdzielni Uczniowskiej z Sercem w ZSCKR w Mieczysławowie.

Już od 50 lat słupski bar Poranek serwuje włoską pizzę, co czyni go najstarszą pizzerią w Polsce. Miejsce to należy do Powszechnej Spółdzielni Spożywców Społem. Recepturę na pizzę przywiózł przed laty z Mediolanu do Słupska Tadeusz Szołdra, szef lokalnej gastronomii spółdzielczej.

Liga Kooperatystek w Polsce, powołana w 1935 roku w Warszawie, odegrała kluczową rolę w integracji kobiet ze strukturami spółdzielczymi, łącząc emancypację z praktycznym wsparciem gospodarstw domowych — przede wszystkim poprzez edukację w zakresie oszczędnego zarządzania i zdrowego żywienia. Ale panie z Ligii nie tylko tym się zajmowały.