Aktualności
"Zapoznałam się z nimi przy okazji wernisażu ubiegłorocznej wystawy czasowej „Tkactwo Świętokrzyskie i Ludzie Spółdzielni – napisała w polonijnym Tygodniku Polskim red. Beata Joanna Przedpełska. Odtąd polecam wszystkim wizytę w tej placówce: każdemu, kto pasjonuje się unikatowymi archiwaliami. Jest tam prawie 60 tysięcy eksponatów! Dokumenty, sztandary, fotografie, numizmaty, rękopisy, plakaty, ulotki, obrazy, rzeźby, kalendarze sprzed lat – jest co oglądać. To prawdziwe skarby”.
20 stycznia 2026 roku minie 200 rocznica śmierci ks. Stanisława Staszica, luminarza Oświecenia oraz założyciela Towarzystwa Ratowania się Wspólnie w Nieszczęściach, nazywanego też Hrubieszowskim Towarzystwem Rolniczym. Tym samym ta okrągła rocznica rozpoczyna oficjalne obchody Roku Stanisława Staszica, uważanego powszechnie za protoplastę spółdzielczości na ziemiach polskich.
W ramach zajęć edukacyjnych Muzeum Historii Spółdzielczości w Polsce odwiedzili uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Potoczku (województwo lubelskie). Młodzi mieli możliwość odbycia lekcji historii spółdzielczości - dopasowanej do potrzeb i percepcji młodych ludzi.

W „Domu pod Orłami”, w Muzeum Historii Spółdzielczości w Polsce, odbyło się doroczne świąteczne spotkanie Klubu Działaczy Spółdzielczych (KDS) działającego przy Zarządzie Krajowej Radzie Spółdzielczej. Prezes KDS Bogdan Augustyn oraz Prezes KRS Mieczysław Grodzki złożyli zebranym świąteczne życzenia.
Na dzień 2 grudnia 2025 roku przypada kolejna rocznica urodzin tego pioniera spółdzielczości kredytowej w Galicji. Urodził się w 1861 roku w Krakowie, działał na terenie dawnej Galicji (m.in. małopolskie), ale miał także swoje zasługi w krzewieniu ruchu kooperatystycznego w całym kraju.
Stanisław Adamski (1875-1967) był duchownym rzymskokatolickim, działaczem społecznym i propagatorem spółdzielczości. W swoim działaniu potrafił łączyć misję duszpasterską z intensywną aktywnością na polu spółdzielczości, zajmując się propagowaniem nowoczesnych kooperatystycznych form gospodarowania oraz krzewieniem patriotyzmu pod zaborami.
Grupa spółdzielców, w tym między innymi członkowie Rady Nadzorczej Międzyzakładowej Spółdzielni Mieszkaniowej "Energetyka", została oprowadzona po Muzeum Historii Spółdzielczości w Polsce.
Fundacja Warszawski Instytut Bankowości oraz Krajowe Centrum Edukacji Ekonomicznej (KCEE) zainaugurowały konferencją obchody 100-lecia SKO, które wpisują się w szereg działań dotyczących tegorocznego jubileuszu 125-lecia Spółdzielczości Uczniowskiej (S.U.) na ziemiach polskich. Krajowa Rada Spółdzielcza oraz Muzeum Historii Spółdzielczości w Polsce wyraziły wolę współpracy przy działaniach promujących S.U. w Polsce.
100-lecie obchodziła Nadbużańska Spółdzielnia Mleczarska zaś 30-lecie - mleczarnia Polser w Siemiatyczach.
Coraz częściej Muzeum Historii Spółdzielczości w Polsce Krajowej Rady Spółdzielczej odwiedzają nie tylko wycieczki, ale także grupki ludzi oraz pojedyncze osoby, zainteresowane również naszą czasową wystawą „Tkactwo Świętokrzyskie i ludzie spółdzielni”. Dla przypomnienia: na obejrzenie tej wystawy zostało już mniej niż miesiąc, ostatnim dniem będzie 14 listopada 2025 roku (piątek).









