Za pierwszą profesjonalnie prowadzoną spółdzielnię zdrowia (nie licząc bardzo wczesnej inicjatywy tym profilu ks. Stanisława Staszica) była spółdzielnia zdrowia w Markowej. Powstała w 1935 roku pod przewodnictwem Ignacego Solarza z udziałem lokalnych działaczy Związku Młodzieży Wiejskiej „Wici”. Działalność rozpoczęła się rok później.
Inicjatorami spółdzielni zdrowia w Markowej byli rodzina Solarzów (z Gaci Przeworskiej) oraz lokalni działacze. Pierwsze zebrania odbyły się już w maju 1935 r., a spółdzielnia objęła opieką Markową oraz okoliczne wsie takie jak Gać, Białoboki czy Husów. Zebranie założycielskie miało miejsce 24 listopada 1935 roku, z udziałem około 200 osób, z czego 145 wpisało się na listę członków, choć działalność lecznicza ruszyła dopiero we wrześniu 1936 roku. Powód późniejszego startu inicjatywy był prosty: należało najpierw zatrudnić co najmniej jednego odpowiedniego lekarza. Stałym medykiem spółdzielni od 1937 roku został dr Władysław Ciekot.
Więcej o spółdzielczości zdrowia, stanowiącej dobrą alternatywę dla innych form opieki zdrowotnej, można przeczytać tutaj.









