Przy znanej również osobom nie tylko interesującym się historią kooperatyzmu spółdzielni "Kamionka" ukonstytuował się w 1953 roku Regionalny Zespół Folklorystyczny "Kamionka". Inicjatorami jego powstania byli Krzysztof Słowik oraz dr Franciszek Mleczko, działacz, który dał się już poznać jako osoba, która przyczyniła się do utworzenia spółdzielni ceramiki artystycznej w Łysej Górze.
Zespołu „Kamionka” z Łysej bynajmniej nie należy łączyć z czarownicami ze świętokrzyskiej Łysej Góry, bo interesująca nas Łysa Góra jest miejscowością położoną nie w Górach Świętokrzyskich, tylko w województwie małopolskim.
Ten działający w ramach spółdzielni zespół ludowy stosunkowo szybko zyskał popularność i zaczął występować również na festiwalach ogólnokrajowych i zagranicznych, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w 1960 roku we Włoszech oraz na Światowym Festiwalu Młodzieży i Studentów w Helsinkach. W 1964 roku uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Kairze. Co ważne, panie i panowie nadal tańczą i śpiewają, teraz pod patronatem Dębińskiego Centrum Kultury. Udowadniając, że ponad 70-letnią historia prezentująca folklor Krakowiaków Wschodnich jest nadal żywa i budzi zainteresowanie widowni.
Obie inicjatywy — wyrabiania ceramiki oraz upowszechniania folkloru ludowego przez taniec i śpiew wyszły ze Spółdzielni Pracy Przemysłu Ludowego i Artystycznego "Kamionka".