7 grudnia 2017 r.

Drodzy Członkowie,

Ponieważ rok 2017 zbliża się ku końcowi, chciałbym podziękować Wam za Waszą niesamowitą pracę, oddanie i zaangażowanie, jakie wykazywaliście przez cały ten rok.

Bez wątpienia, Międzynarodowy Związek Spółdzielczy i jego członkowie dorównują pod tym względem najbardziej renomowanym instytucjom międzynarodowym.

W ciągu ostatniego roku powitaliśmy rekordową liczbę nowych organizacji członkowskich; z sukcesem zainaugurowaliśmy kampanię Celów Zrównoważonego Rozwoju; umocniliśmy naszą obecność na międzynarodowej scenie politycznej, w tym poprzez włączenie agendy spraw spółdzielczych do prac grupy B20 w Niemczech; poszerzyliśmy znacznie naszą widoczność; dokonaliśmy postępu w sprawach równouprawnienia płci i zrównoważonego udziału młodzieży; prowadziliśmy owocną wymianę poglądów i dyskutowaliśmy o nowych strategiach realizacji ambicji ruchu spółdzielczego. Więcej możecie przeczytać o tych i o innych osiągnięciach w naszym sprawozdaniu rocznym na naszej stronie internetowej.

To wszystko jest efektem pracy Międzynarodowego Związku Spółdzielczego pod kierownictwem moich poprzedników, a zwłaszcza pod przywództwem Pauline GREEN i Monique F. LEROUX, dwóch wyróżniających się kobiet, które były inspirowane swoimi wielkimi pasjami, albo tym, co możemy nazwać ich „powołaniem”. Obie w sposób godny podziwu służyły światowej spółdzielczości i wszyscy jesteśmy im wdzięczni za ich nieoceniony wkład.

Rok 2018 będzie bez wątpienia rokiem decydującym, zarówno pod względem ciągłości, jak i zmiany. Nowe przywództwo jest zawsze jednoznaczne z ponownym rozpędem, który przynosi nową siłę, nowy entuzjazm, świeże i innowacyjne idee. Przewodzenie jest wciąż postępującą pracą, zwłaszcza w naszym ruchu, gdzie rozumiane jest jako wielkie ćwiczenie z demokracji.

W tej chwili tym, co mogę obiecać jest, że będziemy – wszyscy razem – poszukiwać możliwości i wyzwań by dalej wzmacniać ważną rolę i efektywne funkcjonowanie Związku i przygotowywać go do reagowania na wymagania szybko zmieniającego się świata. Zrobię wszystko, by nasze wybory, decyzje i dyskusje były zgodne z tym kim jesteśmy i czym chcemy się stać. W moim przekonaniu jest to najważniejszy punkt wyjściowy.

Wierzę, że powinna nam dodawać otuchy myśl, że w tak trudnych czasach, spółdzielczość jest ważniejsza niż kiedykolwiek, ponieważ tworzą ją twórcze, szczodre, utalentowane, odpowiedzialne i wizjonerskie jednostki. Na całym świecie i na wszystkich szczeblach spółdzielcy są tymi, którzy rozwiązują problemy i każdego dnia działają zgodnie ze swoimi najbardziej podniosłymi humanistycznymi priorytetami. Spółdzielcy działają kolektywnie, ponieważ wiedzą, że razem są silniejsi, zwłaszcza wtedy, gdy każdy z nich daje z siebie to co najlepsze.

Wierzę, że tym, co Związek jest im dłużny, jest budowanie fundamentów ich wiary w przyszłość w oparciu o jasność i konkrety, poprzez ustanawianie strategicznych środków, poprzez pokazywanie, że mamy polityczną wolę i odwagę by budować lepszy świat.

Dziękuję Wam za wsparcie i zaufanie, jakimi zaszczyciliście mnie powierzając mi na najbliższe cztery lata stanowisko Prezydenta Międzynarodowego Związku Spółdzielczego.

W najbliższych dniach otrzymacie pismo w sprawie Waszej rocznej składki członkowskiej w Związku. Mam nadzieję, że poświęcicie temu uwagę i odnowicie Wasze członkostwo, które wysoko cenimy i które zawsze uważamy za oczywiste.

Liczę na pracę z Wami i dla Was i życzę Wam wszystkim wesołego okresu świątecznego i pomyślnego Nowego Roku.

Ariel Guarco

Prezydent

zapisz się do newslettera

Copyright by Krajowa Rada Spółdzielcza 2020

Projekt i wykonanie