Cooperative College, znany na całym świecie ośrodek edukacyjno-szkoleniowy brytyjskiej spółdzielczości, obchodzi w tym roku swoje 100-lecie. Przez wiele lat jego siedzibą był piękny pałac Stanford Hall koło Loughborough w środkowej Anglii (w latach 90. zeszłego wieku odwiedzało go wielu Polaków zapraszanych tu na różne kursy i szkolenia dla spółdzielców z krajów kandydujących do Unii Europejskiej), w 2001 roku został jednak sprzedany i od tego czasu ośrodek mieści się w Holyoake House, historycznym budynku wielkiego spółdzielczego kompleksu w Manchester (gdzie zresztą znajdowała się jego pierwotna siedziba w latach 1919-1945). Jego działalności nadal przyświeca hasło prof. Stuarta z 1879 roku „Edukacja jest pożądana przez całą ludzkość, a dla spółdzielców jest koniecznością życia”.  

Kulminacyjnym punktem obchodów 100-lecia College’u była wielka, trzydniowa konferencja, zorganizowana w dniach 26-28 listopada 2019 roku w miejscu symbolicznym dla brytyjskiej i światowej spółdzielczości – w Rochdale, w tutejszym ratuszu. Wśród zaproszonych gości byli prezydent Międzynarodowego Związku Spółdzielczego Ariel Guarco, była prezydent tej organizacji Dama Pauline Green, mer Wielkiego Manchesteru Andy Burnham, a także wielu prominentnych działaczy spółdzielczych z licznych krajów.

Generalnym celem było znalezienie odpowiedzi na pytania na czym polega odmienność edukacji spółdzielczej od innych form edukacji i jak pomóc może ona w rozwiązywaniu największych problemów naszych społeczeństw. Każdy z trzech dni konferencji poświęcony był odrębnemu tematowi: „Spółdzielczość dla nowych pokoleń”, „Edukacja spółdzielcza na świecie” oraz  „… i co z naszą przyszłością?”, a dyskutowano nad nimi zarówno podczas łącznie 9 sesji plenarnych, jak i 15 równoległych warsztatów. Roczdelska konferencja uznana została za duży sukces, a jej wyniki z pewnością długo będą dyskutowane w środowiskach spółdzielczych.

KONTAKT

Krajowa Rada Spółdzielcza
ul. Jasna 1
00-013 Warszawa

e-mail: krs@krs.com.pl
sekretariat tel.: 22 827 13 16, 22 59 64 500

centrala tel.: 22 59 64 300

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 - 15:30.

 

Kontakt z Archiwum Krajowej Rady Spółdzielczej:
tel. kom. 536 281 663
e-mail: archiwum@krs.com.pl
Archiwum udziela informacji telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach: 11:00 - 13:00.

ARCHWIWUM KRS NIECZYNNE od 8 do 19 lipca br.

 

PARTNERZY

 

 

   

 

Copyright by Krajowa Rada Spółdzielcza

Projekt i wykonanie