Biuro Prezydenta
Ariela E. Guarco
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dr inż. Mieczysław Grodzki
Prezes Zarządu
Krajowej Rady Spółdzielczej
Warszawa, Polska

 

Szanowny Panie Prezesie,
Drodzy Spółdzielczy Przyjaciele z Krajowej Rady Spółdzielczej,

  Mam wielki zaszczyt podzielić się z Wami kilkoma myślami w związku ze zbliżającym się Międzynarodowym Dniem Spółdzielczości.

  Podczas tegorocznego Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości my, spółdzielcy, potwierdzamy nasze zaangażowanie w sprawę godnej pracy. Wierzymy, że ludzie są na pierwszym miejscu przed zyskiem i chcielibyśmy pokazać to na przykładach - z informacjami i danymi - jak spółdzielnie tworzą na całym świecie trwałe i wysokiej jakości miejsca pracy. Stworzyliśmy również interaktywną mapę by pokazać, jak spółdzielnie na całym świecie dołączają się do obchodów oraz „Przewodnik dla Spółdzielców”, by przekazać naszym członkom informację o tym, jak popularyzować Międzynarodowy Dzień Spółdzielczości 2019.

  W dniu 6 lipca dobitnie wyrazimy fakt, że jesteśmy narzędziem umacniania rozwoju ludzkości i sprawiedliwości społecznej poprzez pracę. Ale już w czerwcu podejmiemy ważne działania, o których chciałbym teraz powiedzieć. W poniedziałek, 24 czerwca Międzynarodowy Związek Spółdzielczy dołącza się do obchodów Stulecia Międzynarodowej Organizacji Pracy. Organizacja ta, od chwili swego powstania, prowadziła bardzo znaczące działania na rzecz spółdzielczości. Hasłem obchodów Stulecia jest „Budowa sprawiedliwości społecznej, promocja godnej pracy”. Zobowiązaliśmy się do aktywnego udziału w tej debacie. Dlatego również w ubiegłym roku przyjęliśmy deklarację przeciwko wszelkim typom szykanowania w miejscu pracy. Zobowiązaliśmy się również do działania na rzecz eliminacji pracy przymusowej, m.in. tej z udziałem dzieci, oraz do likwidacji dyskryminacji
i nierówności jakie wciąż istnieją w dzisiejszych środowiskach pracy.

  Jako spółdzielnie jesteśmy odpowiedzialni za zatrudnienie 10% światowej populacji pracowniczej. W spółdzielniach istnieją mniejsze niż gdzie indziej różnice pomiędzy najniższymi i najwyższymi płacami. Tworzymy godną i stabilną pracę. Budujemy kolektywny dobrobyt na obszarach miejskich i wiejskich. Przynosimy wszystkim szanse rozwoju nie pozostawiając nikogo na zewnątrz. Zachęcamy do odpowiedzialnej produkcji i konsumpcji.

  Aby zapewnić rozwój ruchu spółdzielczego i zagwarantować jego przyszłość realizujemy podstawową Zasadę Spółdzielczą: Zasadę Edukacji. W tym kontekście szczególnie doceniamy rolę naszej organizacji członkowskiej, Krajowej Rady Spółdzielczej, w promowaniu spółdzielni uczniowskich w Polsce. Spółdzielnie takie, istniejące w wielu krajach, odgrywają kluczowa rolę we wpajaniu naszym dzieciom i młodzieży wartości i zasad spółdzielczych i w wychowywaniu następnych pokoleń spółdzielców. Jesteśmy świadomi, że spółdzielnie uczniowskie w Polsce mają długą, niemal 120-letnią tradycję i że zawsze były ważnym elementem polskiego systemu szkolnego i wychowawczego. Jednakże w nowoczesnym społeczeństwie wymagają dobrej legislacji, która umożliwi im prowadzenie ich biznesu w niewielkiej skali, ale również weźmie pod uwagę specyfikę działalności angażującej młodych i bardzo młodych członków.
  Wiemy o inicjatywie Krajowej Rady Spółdzielczej, która przygotowała projekt ustawy o spółdzielniach uczniowskich i zaapelowała do najwyższych władz Rzeczypospolitej Polskiej, by podjęły kroki w celu zainicjowania procesu legislacyjnego zmierzającego do przyjęcia odpowiedniej ustawy. Dołączamy się do tego apelu i mamy nadzieję, że polskie władze legislacyjne doprowadzą do szybkiego stworzenia dobrych ram prawnych dla spółdzielni uczniowskich - tak ważnych dla przyszłości spółdzielczości na całym świecie i lepszego funkcjonowania naszych społeczeństw.

  Jest niezwykle ważnym aby wzmacniać świadomość, że spółdzielnie odgrywają ważną rolę w życiu wielu milionów ludzi. Dzięki zasadom i wartościom już dziś budują lepszą przyszłość. Podczas Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości ukazujemy społeczności międzynarodowej rolę, jaką ruch spółdzielczy odgrywa w budowaniu lepszego świata - my, ruch mężczyzn i kobiet, którzy pokazują sposób budowania bardziej uczciwej gospodarki, która na pierwszym miejscu stawia ludzi, ich potrzeby i aspiracje.

  Szczęśliwego Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości!

  Nasze fundamenty i potencjał pozwalają nam powiedzieć, że możemy być kluczowym partnerem w realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju. Dlatego właśnie dokonałem zmian w moim kalendarzu jako Prezydenta Międzynarodowego Związku Spółdzielczego i mogę Wam napisać, że byłoby dla mnie przyjemnością mieć możliwość podzielenia się z Wami pomysłami, refleksjami i propozycjami, nad jakimi pracujemy w MZS. Mam nadzieję spotkać się z Wami we wrześniu.

Z gorącymi pozdrowieniami

 

Ariel E. Guarco

Prezydent

 

 

KONTAKT

Krajowa Rada Spółdzielcza
ul. Jasna 1
00-013 Warszawa

e-mail: krs@krs.com.pl
sekretariat tel.: 22 827 13 16, 22 59 64 500

centrala tel.: 22 59 64 300

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 - 15:30.

 

Kontakt z Archiwum Krajowej Rady Spółdzielczej:
tel. kom. 536 281 663
e-mail: archiwum@krs.com.pl
Archiwum udziela informacji telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach: 11:00 - 13:00.

ARCHWIWUM KRS NIECZYNNE od 8 do 19 lipca br.

 

PARTNERZY

 

 

   

 

Copyright by Krajowa Rada Spółdzielcza

Projekt i wykonanie