27 października 2022 r. Krajowa Rada Spółdzielcza wystosowała protest do Adama Michnika - Redaktora Naczelnego Gazety Wyborczej w sprawie artykułu pt. „Działali jak spółdzielnia”. Artykuł został opublikowany tego samego dnia w wydaniu Gazety Stołecznej, a w jego treści znalazło się porównanie działalności przestępczej kierowców „taksówek na aplikację” do działalności spółdzielni. Treść protestu publikujemy poniżej.

Zgromadzenie Ogólne Krajowej Rady Spółdzielczej, reprezentowane przez prof. Jerzego Jankowskiego – Przewodniczącego Zgromadzenia Ogólnego Krajowej Rady Spółdzielczej, wyraża kategoryczny i stanowczy protest wobec porównywania działalności przestępczej kierowców „taksówek na aplikację” polegających na prowadzeniu pojazdów pod wpływem alkoholu i środków odurzających, bez wymaganych uprawnień i dokumentów, a także dokonywanych przez nich przestępstw na tle seksualnym, do działalności spółdzielni.

 

Opatrzenie artykułu prasowego traktującego o patologicznej działalności kierowców „Uber” i „Bolt”, nagłówkiem o treści „Działali jak spółdzielnia” prowadzi do krzywdzących i nieuprawnionych skojarzeń, iż środowisko spółdzielcze jest obarczone również podobnymi patologiami i działa niezgodnie z prawem. Jest to oczywista nieprawda i pomówienie ze strony Gazety. Uwzględniając nawet fakt, iż stwierdzenie to padło z ust jednego z rozmówców Gazety, to w przypadku jego użycia w nagłówku winno one być ujęte w cudzysłów, inaczej stwarza to wrażenie, że jest to stanowisko redakcji. Pragniemy zwrócić uwagę, iż Gazeta Wyborcza, mimo wszystko, wciąż jest uważana za opiniotwórcze medium i stanowi dla wielu osób podstawowe źródło informacji. Wobec tego redakcja powinna reprezentować najwyższe możliwe standardy dziennikarskie, a podawane przez nią informacje nie powinny być dwuznaczne i mylące ewentualnego odbiorcę. Wyrażamy głęboką nadzieję, iż w przyszłości nie pojawią się podobnie nieprawdziwe i mylące nagłówki, stawiające w złym świetle całą spółdzielczość, która zrzesza ponad 10 tysięcy podmiotów i setki tysięcy ludzi. Szczególnie, że wskazane w przedmiotowym artykule podmioty gospodarcze nie były i nie są spółdzielniami.

KONTAKT

Krajowa Rada Spółdzielcza
ul. Jasna 1
00-013 Warszawa

e-mail: krs@krs.com.pl
sekretariat tel.: 22 827 13 16, 22 59 64 500

centrala tel.: 22 59 64 300

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 - 15:30.

 

Kontakt z Archiwum Krajowej Rady Spółdzielczej:
tel. kom. 536 281 663
e-mail: archiwum@krs.com.pl
Archiwum udziela informacji telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach: 11:00 - 13:00.

ARCHWIWUM KRS NIECZYNNE od 8 do 19 lipca br.

 

PARTNERZY

 

 

   

 

Copyright by Krajowa Rada Spółdzielcza

Projekt i wykonanie