Krajowa Rada Spółdzielcza w liście do Przewodniczącego Zarządu COOP Ukraina przekazała wyrazy solidarności i wsparcia w obliczu rosyjskiej napaści na Ukrainę. Pismo z 25 lutego br. otrzymały również europejskie i światowe organizacje spółdzielcze, których KRS jest członkiem, tj. Międzynarodowy Związek Spółdzielczy, Cooperatives Europe, Międzynarodowe Stowarzyszenie Banków Spółdzielczych oraz Międzynarodowa Organizacja Spółdzielczości Rolniczej.

W swojej odpowiedzi z 1 marca br. Illia Gorokhovskyi Przewodniczący Zarządu COOP Ukraina podziękował za wsparcie i solidarność i podkreślił, że Ukraina broni także wartości europejskich. Poinformował, że w tych dramatycznych okolicznościach przedsiębiorstwa i organizacje spółdzielczości spożywców podejmują wysiłki, aby zapewnić ludności artykuły pierwszej potrzeby, przede wszystkim żywność, i dostarczyć ją tam, gdzie jest najbardziej potrzebna. Wyraził również nadzieję, że zniszczenia i ludzkie cierpienia skończą się jak najszybciej.

Tłumaczenia listów publikujemy poniżej.

 

Warszawa, dnia 25 lutego 2022 r.

 

 

Pan

Illia Gorokhovskyi

Przewodniczący  Zarządu  COOP Ukraina

Ukraiński Centralny Związek Spółdzielni Spożywców (UKRKOOPSPILKA)

7/11 Khreshchatyk, Kijów, Ukraina, 01601

 

 

Szanowny Panie Przewodniczący i Drogi Przyjacielu,

Drodzy Przyjaciele – Spółdzielcy Ukrainy,

 

W imieniu Krajowej Rady Spółdzielczej, naczelnego organu samorządu spółdzielczego w Polsce i wszystkich polskich spółdzielców, chciałbym przekazać Wam serdeczne wyrazy naszej solidarności i gorącego wsparcia wobec bezprzykładnej agresji ze strony Federacji Rosyjskiej. Stanowczo potępiamy eskalację przemocy i narażanie na cierpienie milionów niewinnych osób oraz putinowską propagandę podważającą prawo decydowania o swojej przyszłości, a wręcz rację istnienia Niepodległego Państwa Ukraińskiego. Barbarzyńska rosyjska napaść niszczy budowany przez dziesięciolecia porządek i stabilizację na świecie, nie mieści się w wizji budującej pokojową przyszłość i dobrobyt Europy w XXI wieku. Jest to wizja bliska szczególnie nam wszystkim – ukraińskim i polskim spółdzielcom.

 

Drodzy Przyjaciele!

 

Z niepokojem obserwujemy doniesienia zza naszej wschodniej granicy, składamy Wam wyrazy głębokiego współczucia z powodu Waszych ofiar, a także strat materialnych, jakie ponoszą Wasze spółdzielnie i Wasz kraj. Możemy Was zapewnić, że sercem i myślami jesteśmy z Wami i z Waszymi bliskimi. Już teraz zaapelowaliśmy do wszystkich polskich spółdzielni i organizacji spółdzielczych o pomoc dla uchodźców z Ukrainy, którzy zaczynają masowo napływać do naszego kraju, by mogli przetrwać czas wojny dzięki wsparciu w postaci schronienia i zatrudnienia w jednostkach spółdzielczych, ale także zaopatrzenia w żywność i zapewnienia doraźnej pomocy. W miarę możliwości pragnęlibyśmy również wspierać Was w Waszych działaniach na samej Ukrainie. Liczymy na szeroki odzew naszych spółdzielców i będziemy Was o nim informować.

 

Apelujemy również do światowych organizacji spółdzielczych, których jesteśmy członkami – MZS, Cooperatives Europe, ICBA i ICAO – o okazanie solidarności i wsparcia materialnego spółdzielczości na Ukrainie i podjęcie natychmiastowych kroków w tym zakresie.

 

Gorąco życzymy Wam jak najszybszego przywrócenia pokoju, byście mogli – wspólnie z Waszymi spółdzielniami – budować pomyślną przyszłość Waszego Narodu zgodnie ze spółdzielczymi ideami.

 

Niech żyje Ukraina! Слава Україні!

 

Ze spółdzielczym pozdrowieniem

 

 

dr inż. Mieczysław Grodzki

Prezes Zarządu

Krajowa Rada Spółdzielcza

 

 

Do wiadomości:

Dr. Ariel Guarco, Prezydent MZS

Ms. Susanne Westhausen, Prezydent Cooperatives Europe

Dr. Bhima Subrahmanyam, Prezydent ICBA

Mr. Sung-hee LEE, Prezydent ICAO

 

Pismo KRS w języku angielskim (PDF)

 

 

1 marca 2022 r.

 

Drodzy Koledzy,

 

Jesteśmy szczerze wdzięczni za Waszą troskę, opiekę, listy z wyrazami poparcia i potężną siłę, którą okazaliście poprzez swoje stanowisko i działania, by przeciwstawić się zuchwałemu agresorowi.

 

Ukraina, która zawsze była szczerym, powściągliwym i pokojowym krajem, wyznającym europejskie wartości i skłonnym do kompromisów, przez cały czas pozostaje w konflikcie jeden na jednego z agresorem.

 

Rzeczywiście, w XXI wieku, w środku Europy, o 5 rano 24 lutego, po pierwszych atakach rakietowych na miasta Ukrainy, nasze życie zmieniło się na zawsze.

 

Teraz my, nasze kobiety, dzieci i rodzice, ludzie o różnych poglądach i zawodach we wszystkich miastach naszego kraju znamy dźwięki gwizdu rakiet, BM-21 "Grad", samolotów wojskowych i helikopterów, dronów i syren sygnalizacyjnych, co oznacza długi pobyt w schronach przeciwbombowych i gniew, całkowity opór i determinację w obronie ojczystej ziemi i naszego kraju. Ale jesteśmy w domu i nie mamy dokąd wracać.

 

Poczucie sprawiedliwości i wsparcie, jakie czujemy z całego świata, daje nam siłę i właśnie teraz jest to największa pomoc, jakiej potrzebujemy.

 

Ukraina walczy samotnie z potężnym sąsiadem, ale broni wartości europejskich, a cały świat jest tego świadkiem, pomaga i wspiera ze wszystkich sił. Byłbym wdzięczny za poparcie naszego uczestnictwa w Unii Europejskiej i przystąpienia do niej oraz za wystąpienie z Waszej strony w tej sprawie do przywódców Waszego kraju. Proszę o to ja, cała spółdzielcza wspólnota ukraińska i całe społeczeństwo ukraińskie.

 

Trwają bombardowania i walki, w wielu miastach zniszczona jest infrastruktura, zdestabilizowana jest produkcja, edukacja, logistyka i inne procesy społeczne.

 

W tych okolicznościach przedsiębiorstwa i organizacje spółdzielczości spożywców podejmują wysiłki, aby zapewnić ludności artykuły pierwszej potrzeby, przede wszystkim żywność, i dostarczyć ją tam, gdzie jest najbardziej potrzebna.

 

Trwa wolontariat, współpraca na rzecz pomocy uchodźcom oraz współpraca z organizacjami humanitarnymi.

 

Mam nadzieję, że zniszczenia i ludzkie cierpienia skończą się jak najszybciej, odbudujemy naszą Ukrainę i będę mógł zaprosić Was do Kijowa, który stanie się jeszcze lepszy.

 

Dziękuję Wam za wsparcie i solidarność.

 

Nasza walka trwa nadal!

 

Chwała Ukrainie!

 

Illia Gorokhovskyi

Przewodniczący Zarządu COOP Ukraina

 

KONTAKT

Krajowa Rada Spółdzielcza
ul. Jasna 1
00-013 Warszawa

e-mail: krs@krs.com.pl
sekretariat tel.: 22 827 13 16, 22 59 64 500

centrala tel.: 22 59 64 300

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 - 15:30.

 

Kontakt z Archiwum Krajowej Rady Spółdzielczej:
tel. kom. 536 281 663
e-mail: archiwum@krs.com.pl
Archiwum udziela informacji telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach: 11:00 - 13:00.

 

PARTNERZY

 

 

   

 

Copyright by Krajowa Rada Spółdzielcza

Projekt i wykonanie