W dniach 19-21 listopada przebywała w Polsce delegacja łotewskich rolników - członków organizacji, spółdzielni rolniczych i stowarzyszeń.

W siedzibie Krajowej Rady Spółdzielczej delegację przyjął dr inż. Mieczysław Grodzki – Prezes Zarządu Krajowej Rady Spółdzielczej, który – po powitaniu gości - przedstawił prezentację na temat polskiej spółdzielczości. Omówił w niej m.in. wartości i zasady spółdzielcze, w oparciu o które funkcjonuje spółdzielczość oraz pokrótce scharakteryzował wszystkie działające w Polsce branże spółdzielcze. Ponieważ goście z Łotwy reprezentowali tamtejsze środowisko rolnicze, Prezes Grodzki sporo uwagi poświęcił polskiej spółdzielczości rolniczej, przytaczając główne krajowe ustawy dotyczące spółdzielni rolniczych, przedstawiając jej kondycję, wskazując na zagrożenia i perspektywy rozwoju.

Przechodząc zaś do spraw międzynarodowych, Prezes Zarządu zobrazował aktywność Krajowej Rady Spółdzielczej i organizacji spółdzielczych na forum Międzynarodowego Związku Spółdzielczego, Cooperatives Europe, Międzynarodowej Organizacji Spółdzielczości Rolniczej ICAO czy Międzynarodowego Komitetu Spółdzielczości Bankowej ICBA. W swym wystąpieniu zasygnalizował również obszary współpracy międzynarodowej, możliwe do zagospodarowania także przez spółdzielców łotewskich. W spotkaniu uczestniczyli Zastępcy Prezesa Zarządu KRS – Ryszard Jaśkowski, Marek Kowalski i Zygmunt Paśnik oraz Witold Boguta – członek Zgromadzenia Ogólnego KRS i Prezes Zarządu Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw – Spółdzielni Osób Prawnych.

Po prezentacji Prezesa Zarządu KRS rozpoczęła się dyskusja. Uczestnicy spotkania mieli wiele pytań. Dotyczyły one stanu obecnego i perspektyw rozwoju polskiej spółdzielczości, warunków prawnych jej funkcjonowania, stopnia zorganizowania rolników w spółdzielniach itp. Spotkanie unaoczniło m.in. różnice między polskim, a łotewskim systemem spółdzielczym. Niektóre rodzaje spółdzielni, np. spółdzielnie pracy, na Łotwie nie są znane. Stąd też wiele pytań dotyczyło specyfiki funkcjonowania takich spółdzielni.

W części studyjnej pobytu delegacja łotewska spotkała się w Suchożebrach, koło Siedlec z członkami Zarządu Podlaskiego Związku Rolniczych Zrzeszeń Branżowych Producentów Trzody Chlewnej w Suchożebrach – najstarszej w Polsce grupie producentów trzody chlewnej, której początki datują się na rok 2000. W roku 2013 grupa została wpisana do rejestru uznanych grup producentów prowadzonego obecnie przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Związek ściśle współpracuje z Powiatowym Bankiem Spółdzielczym w Sokołowie Podlaskim Oddział w Suchożebrach.  Gości interesowały warunki prawne i specyfika funkcjonowania grup zrzeszonych w Związku i samego Związku, zakres pomocy ze strony państwa i stopień wykorzystania programów pomocowych UE.

Pobyt w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Głuchowie to kolejny punkt programu wizyty. Spółdzielnia istnieje od roku 1911. Jej wyroby cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Zawdzięczają je tradycyjnej recepturze oraz oryginalnym, wysokim walorom smakowym i zdrowotnym. Przyczynia się do tego jakość mleka, pochodzącego od krów wypasanych na malowniczych łąkach przylegających do Rawki i Pilicy, praktycznie pozbawionych metali ciężkich. Po zapoznaniu się z technologicznym procesem przerobu mleka, z delegacją łotewską spotkała się pani Teresa Jędraszek – Prezes Zarządu OSM Głuchów i jednocześnie członek Zgromadzenia Ogólnego Krajowej Rady Spółdzielczej. Pani Prezes towarzyszył Mirosław Belina – starosta powiatu skierniewickiego. A ponieważ do Łotyszy wcześniej dotarła informacja, że prezes Jędraszek jest także przewodniczącą Rady Powiatu w Skierniewicach, wiele pytań dotyczyło relacji między mleczarnią i w ogóle podmiotami gospodarczymi, a samorządem terytorialnym.  Goście z Łotwy, oprócz walorów smakowych degustowanych twarogów, masła i kefiru oraz nowoczesnej technologii ich wytwarzania, akcentowali w nieoficjalnych rozmowach rodzinną atmosferę panującą w OSM Głuchów.

Te pozytywne wrażenia wzmocniła wizyta w Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Szadku. Spółdzielnia istnieje od roku 1945. Od lat jest wiodącym w województwie łódzkim producentem pieczywa na naturalnym zakwasie i wędlin, których swoisty smak i aromat osiągnięto dzięki tradycyjnym recepturom oraz zastosowaniu naturalnych przypraw i wędzeniu dymem drewna dębowego, olchowego, owocowego i jałowcowego. Pobyt w Szadku rozpoczął się od zwiedzania nowo otwartego sklepu firmowego zlokalizowanego w samym centrum miasta. Szczególne zainteresowanie wzbudziła lada sklepowa długości 12,5 metra wypełniona kilkudziesięcioma gatunkami mięs, wędlin i podrobów produkowanych przez Spółdzielnię. Następnie z procesem wyrobu pieczywa i wędlin zapoznał przybyszy Marek Kowalski – Prezes Zarządu Gminnej Spółdzielni „SCh” w Szadku i twórca jej sukcesu.  Ich uwagę zwróciły wysokie logistyczne zorganizowanie procesów produkcji oraz sterylność pomieszczeń zakładu i otaczającego go terenu. Pozytywnych wrażeń dopełniła degustacja wyrobów z Szadka.

Ostatnim punktem wizyty był pobyt w Grupie Producentów Owoców „Twój Owoc” w Wichradzu, koło Warki. Grupa liczy blisko 30 członków i produkuje od 13 do 18 tys. ton owoców rocznie (98 proc. jabłek i 2 proc. gruszek). Dysponuje nowoczesną halą do sortowania jabłek i bazą przechowalniczą. Dodatkowo skupuje owoce od producentów niezrzeszonych w ilości około 60 proc. produkcji własnej. Jest zrzeszona w spółdzielni osób prawnych o pełnej nazwie Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw – Spółdzielnia Osób Prawnych. Łotyszy interesowały głównie kierunki zbytu produkcji, uzyskiwane ceny, warunki przechowywania i transportu.

Goście z Łotwy, dzieląc się na gorąco wrażeniami z pobytu, podkreślali wysoki poziom odbytych spotkań oraz europejskie standardy wizytowanych zakładów i życzliwość gospodarzy.

KONTAKT

Krajowa Rada Spółdzielcza
ul. Jasna 1
00-013 Warszawa

e-mail: krs@krs.com.pl
sekretariat tel.: 22 827 13 16, 22 59 64 500

centrala tel.: 22 59 64 300

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 - 15:30.

 

Kontakt z Archiwum Krajowej Rady Spółdzielczej:
tel. kom. 536 281 663
e-mail: archiwum@krs.com.pl
Archiwum udziela informacji telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach: 11:00 - 13:00.

ARCHWIWUM KRS NIECZYNNE od 8 do 19 lipca br.

 

PARTNERZY

 

 

   

 

Copyright by Krajowa Rada Spółdzielcza

Projekt i wykonanie