Po uroczystych obchodach 150-lecia powstania spółdzielczości spożywców na Ziemiach Polskich, które odbyły się 12 września br. na Zamku Królewskim w Warszawie, przyszła kolej na uczczenie 150-lecia jednej, ale za to szczególnej spółdzielni. Warszawską Spółdzielnię Spożywców „Społem” Śródmieście, uważa się za kontynuatorkę działalności Towarzystwa Spożywczego „Merkury”. Jest to więc najstarsza spółdzielnia spożywców, a przy tym jedna z większych w Polsce. Działaność handlową prowadzi w 18 placówkach na terenie Warszawy (do największych należą „Sezam” i „Hala Mirowska”), a jej roczne obroty wynoszą ok. 70 mln zł.

Spółdzielcy wyprawili swoje święto 27 września br. w nowoczensym Centrum Eventowym w Warszawie. Jubileuszowe uroczystości licznie zaszczycili samorządowcy: przybył Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wraz z wiceprezydent Renatą Kaznowską oraz wiceprzewodniczącą Rady Miasta Warszawy Aleksandrą Gajewską i radnym Jarosławem Szostakowskim.

Obecny był także burmistrz Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy Aleksander Ferens. Marszałka Województwa Mazowieckiego reprezentowała Emilia Jędrej - wicedyrektor ds. funduszy europejskich. Przybyli także: wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz, parlamentarzyści Joanna Fabisiak (PO) i Michał Szczerba (PO), przedstawiciele organizacji gospodarczych, partnerzy handlowi i biznesowi, m.in. Mariusz Żurek - wiceprezes BCC, szefowe agencji handlowych współpracujących ze „Społem” - Jadwiga Wójtowicz-Garwoła (MAH) oraz Iwona Sarga (KPH), a także prezesi warszawskich spółdzielni spożywców z Woli, Mokotowa, Pragi i Żoliborza oraz innych mazowieckich „Społem”. Krajową Radę Spółdzielczą reprezentował Ryszard Jaśkowski, zastępca prezesa Zarządu.

- 150 lat to niemal cała historia polskiego ruchu spółdzielczego - powiedział w swoim wystąpieniu. - Można ją poznać zagłębiając się w dzieje Państwa Spółdzielni, która w swojej historii przechodziła wiele przemian, funkcjonowała pod różnymi nazwami ale zawsze wierna była jednej podstawowej idei - służyć ludziom i czynić ich życie łatwiejszym.

Burzliwy „życiorys” warszawskiej spółdzielni wspominany był we wszystkich niemal wystąpieniach. Niektóre z nich były bardzo osobiste. - Z nostalgią wspominam „Sezam”, Halę Mirowską czy „Rzepichę”, za czasów mojej młodości jedyny nocny sklep w okolicy. Wspaniały neon, który mam teraz za swoimi plecami przywołuje wspomnienia dzieciństwa - mówił Prezydnt Warszawy, Rafał Trzaskowski. - Później zaczęło nam się wydawać, że prawdziwa Europa to będą wielkie zagraniczne marki, które zapewnią dobrobyt. Ale okazało się, że tak nie jest. Dziś staram się robić zakupy w sklepach „Społem” - są tam wszystkie potrzebne towary dobrej jakości i fantastyczna obsługa. Ten, kto już pojeździł po Europie dobrze wie, że spółdzielczość we Francji czy Szwajcarii to przede wszystkim świetna lokalna tradycja. Dumni jesteśmy z tego, że w Polsce „Społem” się rozwija, a patrząc na poczynania warszawskiej spółdzielni widać, że nie jest to jedynie nostalgia, ale przyszłość.

Prezydent Trzaskowski był w gronie osób, które z okazji jubileuszu warszawska spółdzielnia postanowiła uhonorować okolicznościowymi statuetkami. Jedną z nich otrzymał też burmistrz Śródmieścia Aleksander Ferens. - Ulubioną parą moich bohaterów książkowych zawsze byli Wokulski i Rzecki i przyznam, że zazdrościłem mieszkańcom Wielkopolski serialu Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy. Historia „Społem” na pewno mogłaby posłużyć za równie ciekawy scenariusz. To wspaniale robić z Państwem interesy i od 150 lat pobierać podatki do miejskiej kasy - zażartował burmistrz.

- Jesteście wizytówką regionu - podkreślił w swoim liście Marszałek Województwa Mazowieckiego, Adam Struzik. Za  wybitne zasługi i całokształt działalności na rzecz rozwoju handlu w woj. mazowieckim, śródmiejska WSS „Społem” uhonorowana została medalem Pro Masovia, a jej władze - prezes Anna Tylkowska oraz przewodnicząca Rady Nadzorczej, Cecylia Przedpełska otrzymały dyplomy uznania z osobistym podziękowaniem Marszałka.

 Uroczystość była też okazją aby uhonorować osoby związane ze spółdzielnią-jubilatką. Wicewojewoda Mazowiecki wręczył w imieniu Prezydenta RP Srebrne Krzyże Zasługi dla Wiesławy Mizielskiej oraz Bogusława Pieńkowskiego, a Złote Medale Za Długoletnią Służbę otrzymały Dorota Mirosz, Wanda Pulkowska, Anna Szymborska i Bożena Woś. Wręczono także odznaczenia branżowe: Zasłużony Działacz Ruchu Spółdzielczego oraz Zasłużony dla Społem. Po części oficjalnej goście mogli podziwiać występ artystyczny - a ponieważ Galę prowadził Janusz Józefowicz, nie było tajemnicą, że na scenie zaraz ukaże się Natasza Urbańska. Po wiązance przebojów z lat 20. wszystkich zaproszono do wspólnej zabawy na parkiecie.   

KONTAKT

Krajowa Rada Spółdzielcza
ul. Jasna 1
00-013 Warszawa

e-mail: krs@krs.com.pl
sekretariat tel.: 22 827 13 16, 22 59 64 500

centrala tel.: 22 59 64 300

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 - 15:30.

 

Kontakt z Archiwum Krajowej Rady Spółdzielczej:
tel. kom. 536 281 663
e-mail: archiwum@krs.com.pl
Archiwum udziela informacji telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach: 11:00 - 13:00.

ARCHWIWUM KRS NIECZYNNE od 8 do 19 lipca br.

 

PARTNERZY

 

 

   

 

Copyright by Krajowa Rada Spółdzielcza

Projekt i wykonanie