Oficjalna strona Krajowej Rady Spółdzielczej  |  ogólnopolski portal spółdzielczy KRS 03 KRS 04 KRS 05  KRS 06 KRS 07   

Get Adobe Flash player

 

teczanew

Kontakt: 
00-013 Warszawa, ul. Jasna 1 
tel./faks: 22 828 65 11
zamówienia: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Miesięcznik dostępny jest wyłącznie w prenumeracie

prenumerata roczna: 63 zł brutto
prenumerata półroczna: 31,5 zł brutto

druk zamówienia 

 

FacebookCzytelników zapraszamy również na nasz profil na Facebooku:
Miesięcznik Spółdzielczy „Tęcza Polska”


Od 18 lat Krajowa Rada Spółdzielcza wydaje miesięcznik „Tęcza Polska” - jedyne, regularnie ukazujące się w Polsce, pismo o tematyce ogólnospółdzielczej. Stworzone zostało z myślą o spółdzielcach różnych branż, by stać się dla nich źródłem informacji o najistotniejszych wydarzeniach w ruchu spółdzielczym, bieżących pracach Krajowej Rady Spółdzielczej, jej stanowiskach i inicjatywach, a także o szerokiej panoramie ruchu spółdzielczego nie tylko w naszym kraju, ale na całym świecie. 

Naszym celem jest również popularyzacja historycznych wartości ruchu spółdzielczego, jego materialnego dorobku oraz prezentowanie aktualnej sytuacji polityczno-gospodarczej w jakiej przychodzi dziś działać polskim spółdzielniom. Co miesiąc publikowane są cykliczne artykuły, które dotyczą m.in. następujących zagadnień:

 

oklluty

n HISTORIA

Tematyka spółdzielcza rzadko gości na łamach prasy ogólnopolskiej. "Tęcza Polska" jako jedno z nielicznych pism regularnie przypomina o historii spółdzielczości, która w 2016 r. wkroczyła w kolejne - trzecie już stulecie. Cały 2016 rok prezentowaliśmy na naszych łamach dzieje Towarzystwa Rolniczego Hrubieszowskiego Stanisława Staszica, które stało się pierwszą spółdzielczą formą gospodarowania na ziemiach polskich. Wiele miejsca poświęcamy również sylwetkom innych pionierów spółdzielczości - choćby ks. Wacławowi Blizinskiemu, który w Liskowie stworzył w latach 20 i 30. XX w. wzorcową wieś spółdzielczą. Niewyczerpane bogactwo samopomocowych idei oraz ich twórców na łamach "Tęczy Polskiej" prezentuje m.in. dr Marcin Kwiecień, historyk spółdzielczości. 

 

okl4n  TERAŹNIEJSZOŚĆ

Na bieżco monitorujemy prowadzone w Sejmie i Senacie prace nad ustawami dotyczącymi spółdzielni. Omawiamy projekty ustaw proponowane przez różne środowiska polityczne oraz opinie o nich wyrażane m.in. w stanowiskach Trybunału Konstytucyjnego i innych ważnych dla naszego środowiska ośrodkach decyzyjnych - o których pisze m.in. red. Mieczysław Wodzicki. Zamieszczamy informacje branżowych związków spółdzielczych, analizy dotyczące rozmaitych aspektów działalności spółdzielni. Stałymi rubrykami są: „Paragraf Spółdzielczy” i „Vademecum Księgowego” które pozwalają uzyskać fachowe porady prawne dotyczące spółdzielczości. Wiele miejsca zajmuje także tematyka międzynarodowa, prowadzona przez dr. Adama Piechowskiego, wieloletniego dyrektora Spółdzielczego Instytutu Badawczego

 

okadkawwwn  PREZENTACJE

Bogactwo spółdzielczych inicjatyw poznać można na bieżąco śledząc cykl prezentacji spółdzielni różnych branż. Dziś niewiele osób wie, że popularne produkty spożywcze: np. woda "Muszynianka" czy majonez kielecki są tradycyjnymi wyrobami spółdzielczymi. Staramy się je prezentować jako "produkt miesiąca" przypominając konsumentom, że spółdzielnie to nie tylko dobry, krajowy producent, ale i uczciwy pracodawca, który zobowiązany jest do szczególnej ochrony swoich członków-pracowników. Na naszych łamach goszczą laureaci dorocznych nagród spółdzielczych, m.in. konkursu "Menedżer-Spółdzielca", którzy dzielą się z Czytelnikami swoją receptą na sukces. Stałe miejsce na łamach "Tęczy Polskiej" mają spółdzielnie uczniowskie, SKOK oraz spółdzielnie pracy. Staramy się również docierać do ciekawych produktów lokalnych.

 

okl3n  KULTURA

Prowadzenie działalności społeczno-kulturalnej jest wyróżnikiem ruchu spółdzielczego, który zgodnie z zasadą troski o społeczość lokalną organizuje wiele przedsięwzięć - nie tylko dla swoich członków. W cyklu "Kultura" prezentujemy działalność placówek kulturalnych, którym patronują spółdzielnie. Ich inicjatywy, mające najczęściej charakter lokalny, rzadko mają szansę przebić się w prasie ogólnopolskiej - tymczasem w spółdzielczych domach kutury wzrasta wiele wyjątkowych talentów. Chcemy również chronić przed zapomnieniem dorobek spółdzielczości w dziedzinie wzornictwa przemysłowego i popularyzacji rękodzieła ludowego i artystycznego.   

 

 

okl5n  GASTRONOMIA  

Od kwietnia 2016 r. kontunuujemy cykl "Za spółdzielczym stołem", który pokazuje wspaniałe tradycje spółdzielczej gastronomii. Spółdzielczość spożywców do 1989 r. skupiała w swoich rękach najlepsze zakłady gastronomiczne w kraju - m.in. krakowskiego Wierzynka czy Jamę Michalikową, warszawską Adrię i wiele innych kultowych lokali. Dziś niewiele zostało z tego dziedzictwa, dlatego staramy się pokazać lokale gastronomiczne, które nadal prowadzone są przez spółdzielnie "Społem", Samopomoc Chłopska, a także spółdzielnie socjalne. Duży procent stanowią wśród nich bary mleczne, niestety również znikające z panoramy polskich miast. Swoimi przepisami na potrawy dzielą się kierownicy placówek.

 

 

Redakcja „Tęczy Polskiej”, wchodząca w skład Zespołu Samorządu i Promocji KRS jest również inicjatorem różnych przedsięwzięć i imprez m.in. „Spółdzielczej Spartakiady Zimowej” i „Międzynarodowego Festiwalu Spółdzielczych Zespołów Artystycznych”.

Jesteśmy zainteresowani podjęciem współpracy z dziennikarzami z terenu całego kraju, którym nieobca jest tematyka spółdzielcza. Czekamy również na informacje spółdzielni - o jubileuszach, bieżących wydarzeniach związanych z ich działalnością, a także o ciekawych, innowacyjnych produktach spółdzielczych.  

Redaktor naczelny: Klementyna Zygarowska-Tomza
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel.: 22 828 65 11


Nasi partnerzy:

Związek Lustracyjny Spółdzielni Pracypartner1partner3partner2partner4partner7partner6partner8