Oficjalna strona Krajowej Rady Spółdzielczej  |  ogólnopolski portal spółdzielczy KRS 03 KRS 04 KRS 05  KRS 06 KRS 07   

Get Adobe Flash player

 

FacebookZapraszamy również do obejrzenia tegorocznej festiwalowej galerii na Facebooku:
Miesięcznik Spółdzielczy „Tęcza Polska”

polanica174 18. Międzynarodowy Festiwal Spółdzielczych Zespołów Artystycznych „Tęcza Polska” w Polanicy Zdroju już za nami. Na deskach Teatru Zdrojowego im. Mieczysławy Ćwiklińskiej  w ciągu dwóch konkursowych dni zaprezentowały się 22 zespoły, a Jury pod przewodnictwem aktora, Dariusza Jakubowskiego, wieloletniego wiceprezesa Związku Artystów Scen Polskich miało trudne zadanie oceny szerokiego repertuaru i umiejętności: od sztuki niepełnosprawnych podopiecznych spółdzielni socjalnych, po profesjonalne zespoły „Cepelii”.
polanica175 Festiwal, który objęło swoim honorowym patronatem Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpoczął się w piątek uroczystym otwarciem z udziałem organizatorów oraz licznie zgromadzonej publiczności. Krajową Radę Spółdzielczą reprezentował prezes Zarządu Mieczysław Grodzki, członkowie Zgromadzenia Ogólnego Piotr Huzior i Józef Gawlik. Gospodarz Polanicy Zdroju - Burmistrz Jerzy Terlecki, gorąco powitał wszystkich gości, a pozdrowienia przekazał również patron tegorocznego Festiwalu - Wiceburmistrz Wilanowa Artur Buczyński.        
polanica176 Ta dzielnica m.st. Warszawy towarzyszyła „Tęczy Polskiej” przez całe trzy dni dzięki Robertowi Woźniakowi, dyrektorowi Centrum Kultury Wilanów, prowadzącemu Festiwal w regionalnym stroju wilanowskim. Wspierała go Emilia Janowska z Teatru Zdrojowego. Dla bywalców spółdzielczego festiwalu jest jasne, że ta para prowadzących oznacza wspaniałą zabawę publiczności. Rozśpiewanym gościom na akordeonie przygrywał Grzegorz Toporowski.    
polanica177 Jury w składzie: przewodniczący Dariusz Jakubowski oraz członkowie: Józef Gawlik - członek Zgromadzenia Ogólnego KRS, długoletni animator kultury w woj. śląskim, Justyna Kuban - dyrektor Teatru Zdrojowego oraz Żaneta Żardecka z „Cepelii” postanowiło w tym roku przyznać ex æquo dwa pierwsze miejsca, które przyznano regionalnym Zespołom Pieśni i Tańca „Koniaków” i „Sądeczanie”. Zgodnie podkreślają jednak, że wszystkie występujące zespoły były znakomicie przygotowane i przywiozły do Polanicy mnóstwo pozytywnej energii.    
polanica178 Na scenie, jak co roku, dominował folklor, a najwięcej zespołów przysłały regionalne oddziały Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych. Koła Gospodyń Wiejskich są bardzo aktywne na Śląsku, gdzie co roku odbywa się regionalny przegląd spółdzielczych zespołów. Śląski folklor był silnym akcentem tegorocznego Festiwalu, a zespoły „Dąbrowianki” (MZRKiOR Jaworzno) „Radostowianki” (MZRKiOR Pszczyna) i „Wręczynki” (WZRKiOR w Częstochowie) wyjechały z Polanicy z nagrodami i wyróżnieniami.    
polanica179  Artystom-amatorom patronują również spółdzielnie mieszkaniowe, które tworzą zaplecze do uprawiania takiej twórczości w spółdzielczych domach kultury. Na tegorocznym przeglądzie gościliśmy dzieci zespołu PW Dance z SM "Metalowiec" z Wrocławia, zespół akordeonistów z mistrzem tego instrumentu, Stanisławem Wodnickim (Katowicka SM) oraz debiutujący na Festiwalu Zespół "Akord" działający w Spółdzielczym Domu Kultury Sieradzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej i wykonujący popularne piosenki estradowe - również własnego autorstwa. Artystom towarzyszyła dyrektor SDK, Irena Kostrzewska. 
polanica180  Bezkonkurencyjne okazały się Zespoły Regionalne "Koniaków" i "Sądeczanie" którym patronuje "Cepelia". Oba mają na swoim koncie ponad 50-letnią tradycję działalności, silne zaplecze profesjonalnych instruktorów i młodych adeptów tańca ludowego. Równie piękny wystep dał też Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca "Przodkowianie" pod  patronatem Gminnej Spółdzielni "S.Ch." w Żukowie, jednak z racji zdobycia głównej nagrody w ubiegłym roku musiał wyjechać z Polanicy bez pucharu. 
 polanica172  Nieodłączym elementem każdego Festiwalu jest parada zespołów po polanickim deptaku oraz godzinny występ wszystkich uczestników imprezy w muszli koncertowej w centrum Uzdrowiska. Spółdzielcza muzyka rozbrzmiewała na ulicach Polanicy, a zespoły - zachęcane przez przechodniów - dawały próbki swych umiejętności w różnych punktach miasta. Od razu pojawiały się tańczące pary - spokojny na co dzień kurort zamienił się w folklorystyczną stolicę Polski.    
polanica181 Niezapomniany występ dał podczas tegorocznego Festiwalu Zespół Integracyjno-Folklorystyczny "Folkowianie" z Pszczyny. Tworzy do grupa podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy, a patronat sprawuje nad nim Fajna Spółdzielnia Socjalna. W zespole śpiewają osoby o różnym stopniu niepełnosprawności, które - jak okazuje się - mają nie tylko znakomity słuch, ale i przepiękne głosy i kochają ludowe śpiewanie. Otrzymali nagrodę Burmistrza Polanicy-Zdroju.
polanica182

W niedzielę, 1 października, przyszło podsumować dwudniowe zmagania konkursowe i wręczyć nagrody oraz wyróżnienia. Uroczystość tę poprzedził Koncert Galowy. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy z zaangażowaniem włączyli się w organizację tegorocznego Festiwalu, jego sponsorom oraz samorządowcom - burmistrzowi Polanicy Zdroju, wiceburmistrzowi Wilanowa, a przede wszystkim całemu zespołowi TeatruZdrojowego.