Oficjalna strona Krajowej Rady Spółdzielczej  |  ogólnopolski portal spółdzielczy KRS 03 KRS 04 KRS 05  KRS 06 KRS 07   

Get Adobe Flash player

Spis treści

W celu pomocy w rozwoju spółdzielni uczniowskich powołana została w 1991 r. Fundacja Rozwoju Spółdzielczości Uczniowskiej. W 2004 r. uzyskała ona status organizacji pożytku publicznego. Krajowa Rada Spółdzielcza wspiera organizacyjnie i ekonomicznie działalność statutową Fundacji Rozwoju Spółdzielczości. Prezesem Zarządu Fundacji Rozwoju Spółdzielczości Uczniowskiej od 2014 r. jest Anna Bulka.


 

Kongres Spółdzielczości Uczniowskiej

II Kongres Polskiej Spółdzielczości Uczniowskiej

W dniach 31 maja - 1 czerwca 2014 r. odbył się II Kongres Spółdzielczości Uczniowskiej. Organizatorami była Fundacja Rozwoju Spółdzielczości Uczniowskiej i Krajowa Rada Spółdzielcza. Honorowy Patronat nad Kongresem objęli: Minister Pracy i Polityki Społecznej, Władysław Kosiniak-Kamysz i Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Tadeusz Sławecki. W Kongresie uczestniczyło ponad 100 przedstawicieli prawie 30 spółdzielni uczniowskich z całego kraju, najmłodszy uczestnik miał 12 lat.

 

Obrady prowadzili  młodzi spółdzielcy: Karolina Ropiak z Ostrołęki i Dominik Gwóźdź z Krakowa. Przywitali oni swoje  koleżanki i kolegów przybyłych na Kongres z całej Polski, ich opiekunów oraz  gości, wśród których byli: prof. Jerzy Żyżyński - poseł na Sejm RP, Tadeusz Sławecki - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej,  Małgorzata Marcińska - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Socjalnej, a także dr Jerzy Jankowski - przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego Krajowej Rady Spółdzielczej i Alfred Domagalski - prezes  Zarządu Krajowej Rady Spółdzielczej oraz Stanisław Śledziewski - wiceprezes Zarządu KRS.

Młodzi spółdzielcy przedstawili swój dorobek w kilku prezentacjach, a ich opiekunowie mówili o doświadczeniach związanych z prowadzeniem spółdzielni. Były to: krakowski "Rokefeller", SU "Dziupla" działająca w Kielcach przy Zespole Szkół Ogólnokształcących, SU "Plastuś" przy Zespole Szkół w Choczni, która może poszczycić się prawie 70-letnią tradycją, dwie spółdzielnie uczniowskie o tej samej nazwie "Jutrzenka" z Dębicy i z SP w Kobiórze oraz SU "Ekonomik" z Ostrołęki.

 

Po obiedzie, uczestnicy Kongresu mieli okazję zwiedzić Zamek Królewski w Warszawie. Był to piękny upominek organizatorów i sponsorów z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka. Wieczorem zostali zaproszeni do udziału w warsztacie organizowanym przez Fundację "Będę kim zechce" poświęconym społecznej odpowiedzialności biznesu (Co to jest CSR?) oraz w grze strategicznej o charakterze ekonomicznym "Chłopska szkoła biznesu" przygotowanej przez krakowski Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej. Część uczestników mogła sprawdzić swoją wiedzę biorąc udział w pisemnej części III Olimpiady Wiedzy o Spółdzielczości. Opiekunowie uczestniczyli natomiast w warsztacie "Jak prowadzić edukację ekonomiczną?" przygotowanym również przez Fundację "Będę kim zechce" i Spółdzielnię Doradców Kredytowych grupy ANG.

 

 

W drugim dniu Kongresu odbył się ustne finały Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Spółdzielczości. Trzy czołowe miejsca zajęły dziewczęta: Agata Miazga z SU "Libra" w Stasiówce, Gabriela Wodzień z SU "Krokus" w Zawadziu i Karolina Ropiak z SU "Ekonomik" w Ostrołęce. Delegaci na Kongres, reprezentujący 5 000 Spółdzielni Uczniowskich przyjęli uchwałę, w której podkreślono potrzebę popularyzacji i rozwoju spółdzielczości uczniowskiej oraz potrzebę uregulowania ich statusu. Postulowano również szerszy udział  młodych spółdzielców w pracach Fundacji Rozwoju Spółdzielczości Uczniowskiej. Szczegółowe informacje o Kongresie zamieszcza czerwcowy numer magazynu "Tęcza Polska".

 

Prezydium Kongresu:

przewodniczący: Dominik Gwóźdź
sekretarz: Klaudia Krasna
członkowie: Karolina Ropiak, Grzegorz Szczudło, Agata Walytek i Gabriela Czaja

Komisja Uchwał i Wniosków: Klaudia Górska, Julia Kielijan, Martyna Łakoma, Klaudia Plech, Justyna Dziedzic

Galeria: