Prezydent Międzynarodowego Związku Spółdzielczego Ariel Guarco po niedawnej podróży do Bułgarii, Rumunii i Mołdawii wybrał się w kolejną, aż dwunastodniową – odwiedził sześć krajów azjatyckich: Tajlandię, Singapur, Indonezję, Chiny, Koreę Południową i Japonię.

We wszystkich tych państwach spółdzielczość należy do najlepiej rozwiniętych na świecie, a kilka przedsiębiorstw spółdzielczych z nich jest w czołówce największych koncernów nie tylko w swoich krajach. W niektórych z nich istnieją rządowe agendy wspierania spółdzielczości – w Tajlandii jest to Departament Promocji Spółdzielni, w Indonezji Ministerstwo ds. Spółdzielni i Małych i Średnich Przedsiębiorstw. W innych – w Singapurze, Chinach czy Korei Południowej – spółdzielczość również cieszy się życzliwym stosunkiem władz państwowych, lecz w jeszcze innych przeżywa poważne problemy polityczne i legislacyjne – tak jest właśnie w Japonii. O tym wszystkim prezydent Guarco rozmawiał w czasie spotkań z liderami spółdzielczymi, miejscowymi politykami i dyplomatami. Nawoływał do stworzenia spółdzielniom jak najkorzystniejszych warunków działania, dobrej legislacji, szczególna wagę przywiązując do promowania spółdzielczości wśród młodzieży.

Prezydent MZS odbył też wizyty w samych spółdzielniach i prowadzonych przez nie przedsiębiorstwach. Podróż wpisała się w założone przez prezydenta Guarco cele osobistego wspierania organizacji spółdzielczych w różnych krajach świata, zaś dzięki zapoznaniu się z miejscowymi problemami i doświadczeniami spółdzielczości, lepszego sformułowania polityki Międzynarodowego Związku Spółdzielczego i dostosowania jej do potrzeb organizacji z różnych krajów i regionów. 

zapisz się do newslettera

Copyright by Krajowa Rada Spółdzielcza 2020

Projekt i wykonanie